Трансферно ценообразуване – последици от COVID-19
Пандемията от новия коронавирус ни постави в извънредна, непозната ситуация. Промените, които тя налага, рефлектират върху бизнес процесите във всяка компания.
В този контекст, необходими ли са промени сега в политиката за трансферно ценообразуване и документирането на сделките със свързани лица?
Много вероятно – да. Ето някои причини:
Този подход на документиране спазването на принципа на независимите пазарни отношения няма да е работещ за 2020 г., когато икономиката е блокирана и условията на средата са несъпоставими спрямо предходните години. В тази ситуация, е препоръчително предприятията да преминат към т.нар. „ex-ante“ подход на документиране – към момента на сключване на сделките. Той предполага, включително, но не само: документиране на промените в средата, вкл. в сектора на дейност на предприятието, последиците за бизнеса му и решенията за промени в бизнес процесите в отговор на кризисната ситуация; преглед на вътрешни източници на пазарна информация – от сделки с независими лица; преразглеждане на бизнес планове, бюджети и финансово моделиране на ефекта от промените върху оперативните показатели, в резултат на което да бъде обоснована актуализация (или не) на политиката за трансферно ценообразуване; извършване на съответни промени в договорните условия.
Осигуряването на достатъчен ликвиден финансов ресурс е предизвикателство в условията на криза. Промените в условията на плащане стават честа практика по сделки между независими лица. Банки-кредитори предлагат предоговаряне на условията на финансиране на своите изрядни длъжници като облекчение в новата ситуация. Тези обстоятелства налагат анализ и вземането на решение дали са необходими съответно и промени в условията по сделки със свързани клиенти, доставчици, респ. длъжници и кредитори.
Настоящият материал има само общ информативен характер и не представлява конкретен съвет или консултация. При въпроси или необходимост от допълнителна информация, моля, не се колебайте да се свържете с Гергана Ахчиева, старши мениджър, на e-mail: gergana.ahtchieva@afa.bg, тел. + 359 2 9433700, адрес: гр. София 1504, ул. "Оборище" № 38.
АФА СЕ ПРИСЪЕДИНЯВА КЪМ BDO
ВОДЕЩАТА БЪЛГАРСКА ОДИТОРСКА И КОНСУЛТАНТСКА ФИРМА АФА СЕ ПРИСЪЕДИНЯВА КЪМ BDO INTERNATIONAL
Тече кампанията за изготвя ...
Тече кампанията за изготвяне на годишни данъчни декларации за 2022 г. на физическите лица
Всички публикации