Актуално
Промени в Закона за корпоративното подоходно облагане
19 декември 2022
Промени в Закона за корпоративното подоходно облагане
В Държавен вестник, бр. 99 от 13.12.2022 г. е обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Най-съществените промени са свързани с:
1. Временна солидарна вноска
Въведено е задължение за заплащане на временна солидарна вноска от дружествата и местата на стопанска дейност (вкл. клонове) на чуждестранни лица, които извършват дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването за генерираните свръхпечалби, определени съгласно Регламент (ЕС) 2022/1854. Тази вноска е дължима в размер на 33% и се изчислява върху превишението с повече от 20% на данъчната печалба за 2022 г. и 2023 г. над средната стойност на данъчните печалби за периода 2018 – 2021 г. Вноската се декларира с годишната данъчна декларация по
чл. 92 ЗКПО и се дължи в сроковете за заплащане на корпоративния данък. Задължените лица могат да правят (но не са длъжни да правят) авансови вноски за нея. Сумата на вноската представлява данъчно признат разход за целите на корпоративното облагане.
Солидарната вноска е публично задължение и се събира по реда за събиране на държавните вземания.
Тези разпоредби влизат в сила от 8 октомври 2022 г.
2. Преотстъпване на корпоративен данък
Направени са промени във връзка с преотстъпването на корпоративен данък по чл. 184 ЗКПО във връзка с инвестиции в райони с висока безработица (повече от 25% над средната за страната). Промените са свързани с:
- обхвата на лицата, които могат да ползват такова преотстъпване (микро-, малки и средни предприятия);
- отраслите, за които такова преотстъпване не се предоставя. В тази връзка в Допълнителните разпоредби на ЗКПО са създадени нови дефиниции на изключените отрасли;
- сроковете, за които се предоставя преотстъпването и сроковете, в които следва да бъде инвестиран преотстъпения корпоративен данък. Всички срокове са съкратени до 3 години.
- Преотстъпването на корпоративен данък по тази схема може да се ползва до 2027 г. включително. За заварените случаи се допуска преотстъпване на данъка и за 2022 г., в случай че е подадено заявление за кандидатстване в периода 01.01. – 31.05.2023 г., налице е одобрение от Българската агенция за инвестиции до 30.06.2023 г. и са изпълнени условията за преотстъпването. Преотстъпване на авансовите вноски за корпоративен данък не се допуска до издаването на положително становище от Европейската комисия за допустимост на държавната помощ.
- Във връзка с условието за липса на публични задължения, за да се ползва преотстъпване на корпоративен данък, чл. 167 ЗКПО е допълнен с нова ал. 2, съгласно която това условие е изпълнено, ако към 31 декември на съответната година задълженията не са отразени в данъчно-осигурителната сметка на данъчно задълженото лице или не са отразени като предявени за принудително изпълнение в НАП.
3. Удължен е и срокът за ползване на облекчението, представляващо държавна помощ за земеделски стопани, което може да се ползва и за 2023 г., при условията на нотификация пред Европейската комисия.
Законът влиза в сила от 1 януари 2023 г. с посоченото по-горе изключение относно временната солидарна вноска.
Настоящият материал не е изчерпателен, има само общ информативен характер и не представлява конкретен съвет или консултация. В случай, че имате въпроси, моля, не се колебайте да се свържете с нас на тел. + 359 2 9433700, факс + 359 2 9433707, e-mail: office@afa.bg или на адрес: гр. София 1504, ул. "Оборище" № 38.
Свали тази публикация
(0.8 MB)